رتبه اول چین در ثبت پتنت هوش مصنوعی

رتبه اول چین در ثبت پتنت هوش مصنوعی: «Li Yuxiao»، نایب رییس آکادمی مطالعات فضای سایبری چین در هفتمین کنفرانس جهانی اینترنت (WIC) اعلام کرد که این کشور برای نخستین بار در ثبت پتنت‌های مربوط به هوش مصنوعی از رقیب دیرینه خود ایالات متحده پیشی گرفته است. بر اساس این گزارش، چین سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۱۰ هزار پتنت هوش مصنوعی به ثبت رسانده که بیشتر از تعداد پتنت‌های هوش مصنوعی ایالات متحده بوده است. چین از افشای تعداد کل پتنت‌های ثبت شده در زمینه هوش مصنوعی خودداری کرد.

چین و ایالات متحده برای سلطه بر بازار فناوری‌های مختلف از جمله شبکه 5G، هوش مصنوعی و رایانش کوانتومی در حال رقابت با یکدیگر هستند و ثبت پتنت‌ها یا همان حق امتیاز یکی از روش‌های پیشی گرفتن در این مسابقه به شمار می‌رود. آنطور که در گزارش آمده چین می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ به اولین کشور دنیا در زمینه هوش مصنوعی تبدیل شود و برای دستیابی به این هدف، سرمایه گذاری هنگفتی در زمینه AI کرده و در حال فعالیت روی پروژه‌های مختلف است.

پتنت هوش مصنوعی

پتنت هوش مصنوعی

سرمایه گذاری عظیم چین در هوش مصنوعی نگرانی‌هایی را در مورد مسائل امنیتی و نحوه بکارگیری این کشور از این فناوری به وجود آورده است. بر اساس گزارش شرکت تحقیقاتی iiMedia، بکارگیری هوش مصنوعی برای نظارت بر مردم با ۵۳.۸ درصد، بالاترین سهم را در بین تمام راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مربوط به مصرف کننده (end-user) در سال ۲۰۱۹ در چین داشته است.

برخی از شرکت‌های چینی پس از شیوع کرونا موفق به توسعه سیستم‌های جدیدی شده‌اند که با استفاد از هوش مصنوعی چهره کاربران را با ماسک تشخیص می‌دهند. برای مثال شرکت Megvii بهمن ماه سال ۹۸ الگوریتمی توسعه داد که چهره مردم چین را حتی با ماسک تشخیص می‌داد. برخی کارشناسان معتقد بودند چین با استفاده از این سیستم‌ها در پی نظارت بیشتر از مردم است تا کنترل کرونا.

منبع خبر: دیجیاتو

سایت آیسل

Author: user1

1 thought on “رتبه اول چین در ثبت پتنت هوش مصنوعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *